What makes Apple gestures perfect

iOS14 UI

When we looking at iOS and Android, clearly Apple paid attention to smoothness and usability more than Android. Apple always uses only one method to get what they want: naturalness. iPhone was inspired by nature like Apple’s many products.

When we look at Steve Jobs’ biography, Jobs felt that Apple…

Merhaba 👋

Medium’da paylaştığım tasarım odaklı yazıları, aynı zamanda GetRevue üzerinden oluşturduğum bir bültenle email göndereceğim. Bültende yine tasarım ve yazılım başta olmak üzere yazılar yazacağım. Buradan farklı olarak GetRevue bülteninde yan projelerim hakkında da mailler de göndereceğim.

Bunu yapmamın temel sebebi, işleri otomatize ederek kitleyi genişletebilmek. Aksi halde yazıları bloguma mı yazayım, ayrı tasarım sitesi mi kurayım, yok bülten mi oluşturayım diye kendimi oyalıyorum ve yazamıyorum. Biraz da Medium’dan bağımsız olabilmeyi amaçlıyorum :) Hatta uzun uzun okumak isterseniz de neden böyle bir bültene ihtiyaç duyduğumu bültenin ilk yazısında anlattım: Tasarım Bülteni Hakkında — Konu #1

Diğer yazıları bültenden takip etmek ve mail almak için buraya epostanızı bırakabilirsiniz. Ya da “yok böylesi iyi” diyerek dilerseniz buradan okumaya devam edebilirsiniz :)

Bana Twitter’dan ve mail adresimden ulaşabilirsiniz.

You don’t have to read every book, these books are enough for you

Photo by Jessica Ruscello on Unsplash

Note: I have shared this post before. But many of the books in this post have been updated for free with the Audible Premium Plus trial. I’ve updated and re-shared the article because it may be useful to you.

There are basic principles of design. No matter how much we…

Mobil uygulamalar artık başlı başına bir ürünü ifade ediyor. Gerek ajanslar için gerek freelancerlar için, mobil uygulama tasarımında iyi bir yol haritası hızlıca sonuca götürecektir. En çok da startuplar, mobil uygulama ürününe girişmeden önce tasarım sürecini çok iyi kurgulamalılar. Çünkü startuplarda ürün sürekli yenilir ve gelişir. Bu nedenle tasarım sürecinde…

Uygulama Ayarlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece kapak fotoğrafı için kullandığım bir görsel 😄

En son bir uygulama kurup varsayılan ayarlarını ne zaman değiştirdiniz? Açıkçası tüm uygulamalarda topluca bir değişiklik yaptığım zamanlar hariç ben en son ne zaman uygulama ayarlarını kurcaladığımı hatırlamıyorum. Yalnız da değilim. Çünkü insanların geneli uygulamaları varsayılan ayarlarda kullanır.

Bu uygulamalar için iyiye işaret. Çünkü varsayılan olarak gelen ayarlar genel kullanıcı…

Gizlilik Her Şeydir

Eğer sadık bir kullanıcı kitleniz olsun istiyorsanız etik her şeydir. Kullanıcıların bilgileri korunmalı, paylaşılmamalı ve kullanıcıdan gereğinden fazla bilgi talep edilmemeli. Bu sayede kullanıcılar uygulamanıza sadık kalır ve güvenir. Böyle bir kitle elde etmek de sanıyorum en çok istenen yöntemdir.

Makalemin bu bölümünde Apple’ın Human Interface Guidelines’ta anlattığı Kullanıcı Kaynaklarına…

Navigasyon bir uygulamanın yol haritasıdır. Webteki site haritası gibi, navigasyon üzerinden uygulamanın temel tüm içeriklerine erişebilmeliyiz. Ayrıca bunu yaparken kullanıcı deneyimini de en üst seviyede tutmalıyız.

Aslında kullanıcı deneyimini en üstte tutmak için navigasyon farkedilmemelidir. Ne demek istiyorum? Navigasyon işini yapmalı ve ortadan kaybolmalı, tıpkı tüm iyi tasarımlar gibi.

iOS Tab Barlar

iOS…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store